Březen 2017

Teploučko

31. března 2017 v 13:47 | pihovatá vopice |  DENÍČEK
Když je tak krásně, rozhodla jsem se pracovat na zahradě. Už se nemůžu na nic vymlouvat, tak jsem se do toho pustila. Vyhrabala jsem kus trávníku, ale udělal se mi puchýř, tak jsem hrábě zatím odložila.

Přesadila jsem i rostliny, které mám celoročně venku, jsou to různé stromečky a keříky, co se u nás objevily samy, asi to mají na svědomí ptáčci a já nemám srdce takovou rostlinku hodit na kompost.

Pořád si říkám, že až se to hodí, vyrazíme zase s mužem a s batůžkama na zádech do přírody a někde u lesa bychom všechno zasadili. Děláme to tak docela dlouho, akorát loni jsme tedy nebyli, a protože rostlinkám se daří, některé jsem si zamilovala a zůstanou u nás, no a právě ty jsem dneska přesadila, protože na zahradě není místo, tak musí vegetit v květináčích a miskách.

Mám několik bezinek, asi tři smrčky, dva ořešáčky, lísku, borovici a pár břízek, dokonce i zlatice se objevila a planá třešinka.
Když jsem měla nejvíc napilno, letěla kolem mne nějaká pestřenka, asi rybízová a tak jsem jí zkusila vyfotit, a ukázalo se i slunéčko sedmitečné.


Zaslechla jsem bzukot, tak silný, myslela jsem, že to bude snad ten velký čmelda.Krokusy už odkvétají, i tyhle fialovobílé.


Ještě jeden pokus, zase s kolegyní. Na pestřenky byly tyhle dvě nějak moc čiperné, asi po zimě na rozdíl ode mne odpočaté a plné elánu a tak jsem tu honičku po skalce brzy vzdala.


Ještě mi přišlo do cesty tohle slunéčko sedmitečné, jenže se nechtělo fotit a tak se šlo schovat mezi kameny.


Tak já jdu zase hrabat, ať to dneska dodělám, to hrabání nesnáším. Manžel mi koupil náplast a vynadal mi, že jsem si měla vzít rukavice. Myslela jsem, že mi s tím pomůže, ale podle něho je hrabání trávníku naprostá zbytečnost, když ho nemáme pěstěný. No a nesmím odmlouvat, když mi tři dny makal na počítači.

Poslední sněženky

30. března 2017 v 8:11 | pihovatá vopice |  DENÍČEK
Ahojky kamarádky a kamarádi. Tak už nějak funguju, ale není to ono. Dvakrát probíhalo přeinstalování, zvětšovalo se to místo na disku, což se povedlo. Dokonce se mi zachovaly všechny fotky, za což jsem moc ráda, ale...

Je tady spousta nových věcí a ne všechno správně funguje. Například se mi nezobrazují videa na blozích, počítač mi běhá strašně pomalu, takže se vlastně nedá říct, že běhá, protože šnek je oproti mému počítači sprinter.


A tady dokvétají poslední sněženky...


Oznámení

27. března 2017 v 10:10 | pihovatá vopice |  DENÍČEK
Vzhledem k tomu, že se opět vyskytly problémy, tentokrát ne s blogem, ale úplně jiné, rozhodl se muž, ač nerad, že bude muset můj počítač přeinstalovat aspoň na Windows 7. Měl toho chudák už taky plné zuby, protože jsem ho kvůli každé blbosti volala.

Tak chci dát jen vědět, že to celé může trvat trochu déle, přece jen můžou při instalaci podle muže nastat zádrhely, ptal se mě, jestli to opravdu chci podstoupit a já řekla ano, i když nenávratně přijdu o některé moje starší oblíbené prográmky.

Jsem ráda, že se to uskuteční, protože každý den se objevilo něco, co přestalo fungovat, tak snad bude na chvíli pokoj.

Počasí je nádherné, takže se budu věnovat zahrádce, a snad brzy nashledanou.

Už je vše v pořádku

25. března 2017 v 13:24 | pihovatá vopice |  DENÍČEK
Dneska mi manžel nainstaloval prohlížeč - Operu, a zdá se, že problém byl opravdu u mě. Chrom přestal podporovat XPéčka, tudíž by se pro mne taky už nehodil, ale Opera je ještě podporuje.

Tak zkusím vložit pár obrázků, snad se zadaří.


Ještě pořád krásně kvete čemeřice černá, jen včelky šly asi někam za lepším...


A kvetou ještě i poslední krokusy...


Tady mám hlemýždě, docela mě zaujalo, že se mu začala zacelovat rozbitá ulitka, je to můj starý známý a měla jsem o něj docela strach. Jak se zdá, je v pohodě.


Ani tady se už včelky nezdržují, někde jim to musí náramně vonět.


A tohle je mini zahrádka majora Plota, pěstuje hlavně mech a netřesk.

Jsem ráda, že už je u mne všechno v pohodě, mějte se a krásný víkend.

Asi porucha

24. března 2017 v 8:05 | pihovatá vopice |  DENÍČEK
Nějak není co fotit, pomalu mi odkvétají modré krokusy, ale když k nim přijdu s foťákem, tak jsou květy zavřené. Rozkvetl mi starý petrklíček, měl jen pár kvítků a hned druhý den mi květy sežrali slimáci.

Těším se na teploučko, na sluníčko, zkrátka na to opravdické jarní počasí. Chtěla jsem přidat pár fotek, ale něco se děje, obrázky mám nahrané, do článku však vložit nejdou, mám na vybranou buď smazat obrázek a nebo nahrát jiný, tak nevím co s tím, tohle se mi ještě nestalo.

Možná se chystá blog na nějaké změny, necháme se překvapit.

Nejde mi vložit ani smajlíček, tak jen hezké ráno všem. :o)

Časté RTG zubů....

23. března 2017 v 13:00 | pihovatá vopice |  ZAMYŠLENÍ
Zubní lékaři požadují, aby si pacienti hradili výplně které neproplácí pojišťovna, odmítají pacientům dělat ty původní amalgámové, protože jsou tím mícháním a aplikací prý ohroženi na zdraví. Přesto na zdraví pacientů příliš nedbají.

Přijdete do ordinace, nikdo se vás na nic neptá, doktor, nebo sestra vás popadnou a než se vzpamatujete a stačíte něco říct, už vám kroutí a štimují hlavou.
Zvláštní je, že dokud rentgen neměli, šlo to kupodivu i bez něj. Přitom je dokázáno, že tohle vyšetření může způsobit onkologické onemocnění mozku a štítné žlázy.
Tak by mě docela zajímalo, proč zdravotní pojišťovny proplácejí zbytečné, údajně preventivní rentgenování zubů i dvakrát do roka.

Někde se dokonce píše, že by se mělo zvlášť pečlivě zvážit, jestli je rentgen opravdu nutný, aby neudělal víc škody, než užitku. Jenže on takový přístroj dokáže asi pěkně vydělávat.

Chápu, že je na místě zrentgenovat zuby, pokud je nějaké podezření, problém, nebo bolest, ale preventivně a i u zcela mladých lidí?? Rentgenové záření po čase z těla nevymizí, to se prý sčítá.

Pořád se mluví o tom, že ve zdravotnictví chybí peníze. Myslím, že by zdravotní pojišťovny hodně ušetřily, kdyby se na tohle nadužívání RTG v ordinacích zubařů zaměřily. U nás se rentgenuje preventivně dvakrát do roka.......

… i třetí strana mince

Už před rokem se však ve vědeckém časopise Acta Oncologica objevila jiná studie, která vypozorovala souvislost mezi rakovinou štítné žlázy a stejným typem rentgenu zubů. Podle ní lidé, kteří podstoupili jeden až čtyři rentgeny, měli dvakrát větší pravděpodobnost výskytu onemocnění než ti, kteří nikdy žádný neměli. Pacienti s více než pěti rentgeny měli riziko zvýšené více než čtyřikrát! Doporučení vědců tehdy znělo: "Zubní lékaři by měli zvážit nezbytnost rentgenování pacientů, zhodnotit případ od případu, porovnat rizika a přínosy a na základě těchto kritérií udělat rozhodnutí a ujistit se, že nebudou pořizovány zbytečné rentgeny."

Rentgeny používané v zubních ordinacích emitují extrémně malé dávky radiace. Nicméně buňky mohou být poškozeny i mnoha malými dávkami, které jsou přidávány v průběhu času.

To je důvod, proč odborníci říkají, že rentgenové záření by mělo být používáno s opatrností a pouze v případě potřeby, kdy zubaři pomůže zabránit horším problémům. Tohoto pravidla se držíme i my v zubní ordinaci zubaře Liberec.

U lidí, kteří absolvovali toto vyšetření každý rok či častěji, bylo statisticky významně zvýšené riziko rakoviny mozku u téměř všech věkových skupin. Stejná zjištění se týkala i vyšetření panoramatickým zubním rentgenem. Lidé, kteří na něj chodili každý rok a častěji, měli až 4× vyšší riziko nádoru mozku oproti kontrolní skupině.

Obecně platí, že všechna rtg vyšetření musí být odůvodněna u každého pacienta individuálně tím, že se prokáže, že přínos pro pacienta převáží potenciální újmu. Očekávaným přínosem je, že rtg vyšetření přinese nové informace nezbytné pro další postup léčby.

Dneska je fakt krásně

16. března 2017 v 16:15 | pihovatá vopice |  FOTOALBUM
Byli jsme po obědě na procházce, a byla to moje první, po dost dlouhé době a docela mě těch 5000 kroků unavilo, ale musím začít postupně přidávat.

Zajímavé bylo, že venku - za plotem nekvete skoro nic, viděla jsem sice kočičkovník, vlastně tři srostlé kočičkovníky a mohutné, neznám název, ale byly na něm kočičky, tak asi vrba jíva. Chtěla jsem cvaknout kočičku, jenže byly moc vysoko. Dál už jsem viděla jen jednu rozšlápnutou fialku.

Zato u nás na zahradě jsem objevila puškinii ladoňkovitou, krokusy, barvínek a kvete i ta naše vrba a začíná kvést líska.

Puškinie ladoňkovitá (Puschkinia sclilloides Adams)

Je krásná, kdysi jsem dostala asi tři cibulky, a za ty roky se nějak nerozrostla, ale ani nevymizela.

Kroucená líska začíná kvést a já mám radost, že je něco na zub pro včely.


bezobalné květy vrby (Salix)

Ten název jsem vygůglila, hledlala jsem, jestli se jedná o jehnědy samčí, nebo samičí, ale jak se zdá, google v tom má pěknej zmatek. Tak nejsem o nic moudřejší, ale chci věřit Wikipedii.

Zase ta puškinie....

barvínek...

Tak to je ode mne vše, mějte se krásně, hezké sluníčkové odpoledne.


Rozrazil rezekvítek

15. března 2017 v 15:48 | pihovatá vopice |  FOTOALBUM
Tyhle fotky jsou starší, fotila jsem si počátkem léta rozrazil, protože se mi tahle rostlinka líbí a není, aspoň pro amatéra myslím jednoduché jí dobře cvaknout, zvlášť když mám obyčejný, dá se říct ten nejlevnější foťák.

No a když jsem fotila, najednou byli všude mravenci, my jich máme plnou zahradu, tak se není čemi divit. S rozrazilem jsem zkusila fotit tedy i mravence.
A takhle na mne vystartovala tahle, snad mravenčí královna. Tělo měla jako mravenec, byla však větší a měla křídla. Měla jsem se jí asi napřed zeptat, jestli si smím udělat fotečku.

Téměř jarní pozdrav

13. března 2017 v 13:54 | pihovatá vopice |  DENÍČEK
Dopoledne bylo slunečné, a i když v noci u nás mrzlo, na kytičkách zatím mrát viditelné škody nenadělal. Horší by to bylo s meruňkami, a tam to vypadá, že každým dnem rozkvetou.


Talovín rozkvetl naplno, byla na něm i včelka, ale těsně před cvaknutím spouště mi uletěla, nechce se prý fotit.


Pokus o makro, trošku nepovedený, nebo spíš hodně nepovedený. Blbě se mi na skalce ve svahu stálo bez berlí a byla jsem nervní, protože se objevil i čmelák. Jenže čmelák byl neposedný a já zmatkovala.


Na krokusech nevím proč ležel přes zimu velký kámen a i když jsem ho před pár dny při pátrání po krokusech odstranila, kvítky jsou tak nějak do všech stran.


No a tady už zalézalo sluníčko a já mám místo čmeláka jen jeho prdelku.


S poctivostí nejdál dojdeš...?

11. března 2017 v 11:46 | pihovatá vopice |  ZAMYŠLENÍ
Z pohádek vím, že ta správná cesta by neměla být snadná a rovná, vždycky se po té lepší cestě třeba za pokladem, nebo za zakletou princeznou vydávali ti nepraví hrdinové, dá se skoro říct padouši s nekalými úmysly. No a kam v těch pohádkách došli, to je moc nepotěšilo, zpravidla zabloudili, sešli z cesty a špatně skončili.

Naopak kdo si vybral cestu trnitou, klikatou a nepohodlnou, došel zdárně k cíli.

Můj život byl pěkně zamotaný, nikdo přede mnou neumetal cestu smetáčkem, tak jako tomu dnes bývá a kam jsem došla..., do ehm.

Dneska je všechno asi jinak, zvlášť tzv. VIP rodiče se v zametání vyznají a svému dítku pěšinku pěkně ušlapávají, odklidí každý, i sebemenší kamínek, každé smítko, aby se jejich ratolesti kráčelo co nejpohodlněji. A ono jim to funguje, takové dítě sežene hned po ukončení studií, bez jakékoliv praxe prestižní zaměstnání a plat o jakém se nám může jen zdát. Všechny dveře jsou mu otevřeny, všichni mocní jsou mu nakloněni...

Pár takových dětiček, co jim byla cestička pěkně umetená bych tady mohla jmenovat, ale nechci, stačí se jen zamyslet a jistě si každý někoho dosadí.

A rozhodně už neplatí, že s poctivostí nejdál dojdeš......