Červen 2016

Problémy s pekárnou

30. června 2016 v 8:46 | pihovatá vopice |  ZAMYŠLENÍ
Pěknou řádku let si pečeme doma chleba, protože ten kupovaný u nás, v našem městečku není dobrý, a už druhý den se drobí. První pekárnu jsme měli od firmy ETA a byli jsme s ní celkem spokojení, i když jednou ještě v záruce putovala do opravny.
Když dosloužila, koupili jsme si pekárnu v Lidlu i proto, že případná reklamace pro nás bude jednodušší.

Nedávno se nám přestal točit jeden hnětací hák a protože byla pekárna opět ještě v záruce, tak jí manžel odvezl do Lidlu na reklamaci. Po třech týdnech přišla na mobil esemeska, že je pekárna opravená a připravená k vyzvednutí.
Moje srdíčko zajásalo, a manželovo zřejmě taky, protože se pro pekárnu bez reptání vypravil. Po příchodu domů jí hned rozbalil a zarazilo ho, že chybí polystyren, kterým byla pekárna v krabici utěsněná a ještě víc ho zarazilo, když na první pohled viděl přelepené místo, které takto opraváři pro snadnější nalezení problému označil. Samozřejmě že se hák netočil, žádná oprava se nekonala, objevili jsme pouze náhradní háky, ty původní však byly v pořádku.

Myslela jsem, že muže klepne snad mrtvička, protože nemáme auto a on bude muset znovu odnést pekárnu na reklamaci. Před tím ještě zavolal na reklamační oddělení a chtěl vědět, kam se pekárny posílají, aby se s opravářem případně mohl telefonicky domluvit. Paní v reklamačním oddělení se však omluvila, že takové informace bohužel nepodávají a bylo to vyřízené..

Nechápu jak je to možné, že se v opravně ani nenamáhali přístroj zapojit a vyzkoušet. Nechápu jak je možné, že tam není výstupní kontrola.

A už dopředu trnu hrůzou, co se stane příště, pokud se ten stejný problém bude opakovat...

aktualizace 1.7.2016
V pátek manželovi zavolali z Lidlu, že se oprava nekonala a konat nebude, nejspíš se telefonicky dohodli s opravnou a někdo jim pravděpodobně řekl, že přidal jen ty rezervní háky.
To jen spekuluju, protože nevím přesně co se stalo, ale peníze za pekárnu už nám vrátili. Dopadlo to tedy ještě dobře,
i když pekárna nám teď bude nějakou dobu chybět.

Mák setý

29. června 2016 v 13:43 | pihovatá vopice |  FOTOALBUM
Původně jsem si vyrazila na procházku s fotoaparátem hlavně kvůli máku vlčímu, ale ten mi myslím neuteče, je ho letos všude kolem nás docela dost.
Co mě překvapilo byl mák setý, nechápu kde se na té stráni vzal, protože makové pole u nás nikdy nebylo, ale co není, může být, protože odkvetlých makovic jsem viděla asi deset. Pokud je nikdo nečmajzne, tak bude těchhle krásných máků jak naseto.

Mák setý (Papaver somniferum)
Byla bych fotila a fotila, protože byl květ na dračku, slétaly se pestřenky i včely, ale došly mi baterie. Makovic jsem viděla několik, ale květy byly už odkvetlé, takže jsem to vlastně vyhmátla na poslední chvíli...

Lékařská věda a její dopad na lidské zdraví

29. června 2016 v 6:58 | pihovatá vopice |  VÝROKY MOUDRÝCH
Jen choď k lékaři, nemoc se už najde
(vietnamské přísloví)

Lékařská věda už tak pokročila, že dnes člověk jen málokdy zemře bez lékařské
pomoci.
(M. Kopecký)

Ošetřující lékaři mají vždy pravdu, pokud pacient žije. Až pitva a bezcitný
anatom je občas přiskřípne.
(R. Gordon)

Jestli se vám nemění choroby, je nejvyšší čas vyměnit lékaře.
(P.G Cesbron)

Kdyby se o chorobách méně mluvilo, byli by lidé zdravější.
(J. Anouilh)

Lékařská věda udělala už tak závratné pokroky, že prakticky nenajdeme
zdravého člověka.
(A. Huxley)

Netrpělivý lékař je jako slepé střevo. Je nejen stále podrážděný, ale i
zbytečný na svém místě.
(R. Koch)

Někdy se zdá, že příroda zasela na lidi pouze krátké choroby, ale lékaři si
osvojili umění je prodlužovat.
(M. Proust)

Zdraví jsou jen ti, kteří ještě nevědí, že jsou nemocní.
(D. Radovič)

Když lékař pojmenuje tvoji chorobu, to neznamená, že ví, co ti je.
(A. Bloch)

Každý lékař dokáže vyléčit; přinejmenším z iluzí o medicíně.
(J. Sekera)

Doktoři a advokáti, jedna banda. Jen s tím rozdílem, že advokát tě jen
oškube, ale doktor tě oškube a ještě k tomu zabije.
(A. P. Čechov)

Jestli už je operace vykonaná, nikdo nemůže dokázat, že nebyla úplně
potřebná.
(G. B. Shaw)

Člověk je zdravý, když ho pokaždé bolí někde jinde.
(M. Twain)

Skleróza je nejkrásnější choroba. Nebolí a každý den se člověk dozví něco
nového.
(Aurelius Augustinus)

Lékaři jsou šťastní lidé, protože na jejich úspěchy se dívá slunce a jejich
omyly zakrývá zem.
(latinské přísloví)


No a tohle vše krásně shrnuje legendární výrok G.B.ShawaKaždý půlrok zajdu ke svému lékaři, nechám se vyšetřit a předepsat léky na
své choroby a neduhy, protože i lékař chce být živ. Pak zajdu s předpisy ke
svému lékárníkovi, neboť i lékárník chce být živ. Pak to vše vyleju do
kanálu, protože i já chci být živ.

fotografie z wikipedia.org a text jsem našla v e-mailové schránce

Začíná kvést levandule

28. června 2016 v 7:10 | pihovatá vopice |  FOTOALBUM
Začíná kvést levandule... A té vůně, a toho bzukotu. Zatím jsem viděla hlavně čmeláky a divoké včely, pravda, asi dva, nebo tři bělásci se tam byli podívat ale ti si ani nesedli.
Všude na blozích vidím, že se levandule sklízí ve velkém a suší se do vonných sáčků, do levandulových paliček. Já to to nemůžu udělat, nemůžu včelám a čmelákům sebrat to, co milují.

Houby od nás

27. června 2016 v 7:27 | pihovatá vopice |  FOTOALBUM
Po těch pařácích se příjemně ochladilo, včera byl ještě slunečný den, sem tam nějaké mráčky, ale v noci opět trochu sprchlo a dneska to vypadá na deštivý den.

Houbičky vyrážejí i v trávě, takové ty maličké, pod smrkem nám vyrostlo už něco většího. Vypadá to na žampion, ale nezkoumala jsem ho zbízka, nečichala jsem k němu, ať si roste.Tak nevím co nám to vyrostlo, druhý den už byl klobouk otevřený a taky okousaný od slimáků..

Klasický domácí rybízový džem

26. června 2016 v 12:47 | pihovatá vopice |  O VAŘENÍ
V posledních dnech rychle dozrává rybíz a všimli si toho kromě mě i ptáci, tak jsem musela zakročit, aby nesklidili všechno, do poslední kuličky, protože minulý rok byli rychlejší. Recept na rybízovou marmeládu jsem si našla na netu - kondice.cz, a vyhovuje mi, že není tak přeslazená.

budeme potřebovat -
1 kg červeného rybízu, 0,5 kg cukru krystal, 0,5 balíčku želírovacího přípravku (Gelfix)


postup -
Rybíz obereme a pořádně omyjeme, aby na něm nezůstaly nečistoty a zbytky větviček. Obraný rybíz nasypeme do většího hrnce, přiklopíme poklicí a zpočátku zlehka zahříváme. Můžeme popřípadě i trochu rozmačkat. Jakmile se rybíz začne vařit, přepneme sporák na vyšší stupeň, nebo dáme plamen na plno a vaříme dál cca 5 -10 min.

Po částečném odpaření šťávy přidáme do hrnce cukr i želírovací směs a řádně vše promícháme! Džem vaříme ještě asi 7 minut. Hotový, ještě horký lijeme do důkladně vymytých skleniček. Zavíčkujeme, otočíme dnem vzhůru a necháme otočené do úplného vychladnutí. Hotový džem uložíme v chladu a temnu.

poznámka -
Rybízu jsem měla 1 1/5 kg, takže jsem přizpůsobila množství cukru a Gelfixu, džem krásně zhoustl a je vážně moc dobrý. Co se nevešlo do poslední skleničky jsme přidali do bílého smetanového jogurtu a byla to mňamka!


Macešky švýcarské velkokvěté

26. června 2016 v 10:01 | pihovatá vopice |  FOTOALBUM
Na několika místech se objevily macešky z minulého léta. Fotila jsem při tom včerejším žáru, a ještě že tak, protože bouřka dost kytiček zničila. Ty tři tropické dny nám daly pořádně zabrat, trávník je spálený a kdyby jen on..., tak doufám, že dál bude léto pokračovat normálními letními teplotami.


Možná, že se objeví těch barev postupně ještě víc.

Vždyzelená popínavka - zimolez Henryův

25. června 2016 v 15:23 | pihovatá vopice |  FOTOALBUM
Zimolezy mám tři, z toho jeden kamčatský, jehož plody vzdáleně chutnají jako borůvky. Tenhle zimolez je zvláštní tím, že jeho listy neopadávají, takže krášlí zahradu i v zimě. Když začne kvést, slétávají se k němu včely i čmeláci a občas zahlédnu i dlouhozobku.

Lonicera henryi "COPPER BEAUTY"


Zaujal mě ten jeden kvítek, který se k nám dívá skrz branku, asi se chtěl nechat vyfotit, tak jsem ho cvakla. Přeji všem kdo sem zabloudí příjemný víkend..

Čtyřlístek pro štěstí

25. června 2016 v 14:01 | pihovatá vopice |  DENÍČEK
Věříte na náhodu, nebo na osud? Přiznám se, že jsem to nikdy neřešila, dokud nepřišel jeden den, který by se dal zapsat do mojí osobné černé kroniky.

Co tomu předcházelo den před tím si raději nechám pro sebe, ale následující den jsem jela do lékárny a cestou jsem se chtěla zastavit u rozkvetlého akátu a pod ním jsem v trávě zahlédla nádherný čtyřlístek.
Chtěla jsem si tam zajet příští den na kole a čtyřlístek si před utrhnutím v trávě vyfotit, protože jsem několik let na tak hezký exemplář nenarazila.

Jenže jsem měla dilema, utrhnout hned, protože bych ho příště nemusela najít a nebo se vrátit s foťákem?

Nechala jsem ho tam a rozjela se do té lékárny a pak se něco přihodilo a od té doby už žádné příště nebylo. Když nemůžu spát, tak na ten den myslím a říkám si, jestli by se něco změnilo, kdybych si ten čtyřlístek pro štěstí utrhla a měla ho při sobě.

Měsíce plynuly, uplynul rok a za ním druhý a čtyřlístek jsem jiný nenašla, i když jsem někdy lezla po kolenou doslova s nosem pomalu u země. Až dneska..., šla jsem po ránu obhlédnout zahradu a shýbla jsem se pro plevel, který mi lezl nestydatě až k jasmínu a tam jsem zahlédla krásný a vzpřímený čtyřlístek. Tentokrát jsem ho utrhla hned a na dlani vyfotila.

Chci věřit, že se třeba díky tomu čtyřlístku něco změní aspoň trochu k lepšímu, prože na zázraky už přes všechno co jsem vyzkoušela nevěřím, ale třeba ten malý čtyřlístek aspoň trochu pomůže.

Pelargonium sidoides

24. června 2016 v 13:19 | pihovatá vopice |  FOTOALBUM
Jde to pomaličku, teprve rozkvetly čtyři kvítky a já bych si tak přála, abych mohla vyfotit celé květenství.

Pelargonium sidoides (Geraniaceae)


Někdo možná namítne, že má jen obyčejný kvítek, že jsou mnohem krásnější pelargonie a bude mít asi pravdu. Jenže je to moje první z těch vzácnějších.

Zároveň je to léčivka, afričtí domorodci kořeny z této pelargonie odedávna používají k léčbě plicních chorob a jak jsem se dočetla, moderní studie potvrdily, antibakteriální a imunostimulační účinky této rostliny a v současné době se používá v západní medicíně extrakt z těchto kořenů k léčbě nachlazení.