Únor 2016

29. února

29. února 2016 v 15:35 | pihovatá vopice |  DENÍČEK
Tak přemýšlím co k dnešku napsat, aby to bylo aspoň trochu pozitivní.

Přišel mi krokoměr, zajímavé bylo, že se dopravdce nezpozdil ani o jednu jedinou minutu.
V e-mailu bylo hodinové rozmezí a začínalo 11:21 a opravdu v 11:21 před námi zastavilo auto a usměvavý řidič mi předal balíček. To se mi stalo snad poprvé za celou dobu, co si objednávám přes internet zboží.

Horší je, že se zkazilo počasí, pořád jsem doufala, že to meteorologům nevyjde a vyšlo. Prší, a déšť se střídá se sněhem, který okamžitě taje.

Je mi jasný, že na procházku do přírody hned tak nepůjdeme, ještě nevyschlo ani bahno z roztátého sněhu, a už prší zase dva dny v kuse.

I ptáci jsou nějak bez nálady, krmítko bylo dlouho prázdné, jen tu a tam se zastavila pro semínko sýkora babka, nebo koňadra. To až před malou chvílí se na krmítku usadil dlask tlustozobý, kouká docela otrávěně a u toho jen tak louská semínka slunečnice. Ani foťáku se nelekl, klidně se nechal vyblejsknout. Všimla jsem si, že je pořádný, na rozdíl od zvonků a vrabců, kteří plivou slupky rovnou do krmítka.

Vdova hrdlička

29. února 2016 v 10:36 | pihovatá vopice |  FOTOALBUM

Nebo to může být taky vdovec hrdlička, já je od sebe nerozeznám. Plánovali rodinu pak se znenadání přiřítil dravec a z páru zamilovaných hrdliček zůstala jen jedna smutná, aspoň mně se smutná zdá..

Papež František a Merkelová

29. února 2016 v 10:09 | pihovatá vopice |  ZAMYŠLENÍ
Přestupný rok vnímám s takovými zvláštními pocity. Nevím jak na koho, ale na mne působí spíš negativně. Přiznám se, že mám strach z toho, co tenhle konkrétní přinese, situace s běženci se každý den zhoršuje, přiostřuje, někteří politici a někteří politologové varují, ale není nikdo, kdo by ten průšvih zastavil. Vydavájí se různá prohlášení, samé plané kecy, ale skutek jaksi utek.

Docela mě pobavilo, jak na diskuzích lidé nazývají frau Merkel, už má různá přízviska, např. Adolfína, evropský císař, nebo taky Makrela a ona se opravdu chová tak, jako by jí Evropa patřila a jakoby chtěla celou Evropu zrušit, zničit.

Docela jsem měla ráda papeže Františka, líbil se mi jeho přístup, jeho názory, ale zrovna nedávno jsem se dočetla, že je pro zrušení trestu smrti. Měli bychom umět odpouštět a milovat i ty, co nám ubližují? Vždyť je to postavené na hlavu a jen to nahrává vrahům, podvodníkům a zlodějům.

Včera jsem četla na Parlamentních listech, že papež František vychvaluje Korán, a na Blistech se píše, že papež Korán líbal, takže souhlasí s tím, že je dobře křesťanům, i židům řezat hlavy? Tohle prý přesně v Koránu je, já ho nečetla, ale sami muslimští hrdlořezové přiznávají, že jednají podle Koránu. Tak jak je to potom s těmi tresty smrti? Řezání hlav ano, ale trest smrti např. za vraždy ne?

Není to asi poprvé, co jsem někomu nalítla na líbivá slova, nikdy jsem nebyla věřící, to jen na okamžik se mi zdálo, že se našel v Církvi konečně někdo rozumný a už mi zase spadly z očí šupiny.

Háčkovaný ptáček

27. února 2016 v 15:40 | pihovatá vopice |  DENÍČEK
Před chvílí jsem dokončila háčkovaného ptáčka, možná je to kuře, ale neměla jsem vhodnou žlutou přízi a neměla jsem ani korálky na očíčka. Je to první pokus, a mám radost, že se mi povedl i zobáček, až seženu černé korálky, tak je přišiju, zatím má oči provizorní ze špendlíků s hlavičkou, ale jsou dost malé.

Pořád jsem se nepouštěla do háčkovaných kraslic a ten ptáček v mém provedení, je háčkovanému vajíčku podobný. Kdyby tedy neměl zobáček a křídla. Někde jsem asi udělala chybu v ujímání.A mně se tak líbí a mám z něj opravdu radost, tak vkládám obě fotky, na té druhé je zblízka a asi je líp vidět i zobáček.
Inspiraci jsem našla na mimibazaru.

Proč nemáme víc zpráv o muži s revolvererem?

27. února 2016 v 12:06 | pihovatá vopice |  ZAMYŠLENÍ
Tak nevím co si o tom mám myslet. Na Deník.cz se objevila dnes kratičká zpráva, že ve čtvrtek na setkání s prezidentem Zemanem v Tanvaldu zadrželi muže, který měl u sebe revolver.

Policie se k tomu pořádně nevyjádřila a nic bližšího neuvedla, jen že se nedostal do blízkosti prezidenta.

Na Aktuálně, kde jsem si stáhla i fotku je zprávička ještě kratši a nic neříkající, je tohle vůbec normální?

Snad máme právo se dovědět víc, stát se tohle v jiné zemi, určitě by o tom psaly všechny noviny a s aktuálními zprávami by přišla všechna média, jen u nás se mlčí. To se snad víc psalo o tom, když před lety vytáhl na tehdejšího prezidena Klause mladík plastovou pistolku.

Mluví se o tom, že prezident Zeman rozeštvává lidi a já si myslím pravý opak. Zrovna včera jsem četla, že prezident Miloš Zeman pro Parlamentní listy prohlásil, že se mu daří sjednotit lidi zatím ze 70%, má snad někdo ze Zemanova úspěchu strach? Něco u nás pořádně zavání.....

Krokoušek

27. února 2016 v 7:40 | pihovatá vopice |  DENÍČEK
Už dlouho jsem o něm snila, jednou jsem dokonce krokoměr měla, i s rádiem, ale brzy mi přestal z neznámých důvodů fungovat.

Tak jsem udělala včera ráno něco, pro své zdraví tedy aspoň v to doufám.
Objednala jsem si krokoměr, aby mě víc motivoval k procházkám, a taky proto, že jsem nedávno objevila zajímavý server 6000 kroků a dočetla se na něm, jak je chůze prospěšná nejen na hubnutí.

Tenhle krokoměr byl navíc na slevě a doprava zdarma, tak snad bude lepší, než ten můj první zakoupený v supermarketu.

Dneska ráno mi přišla zpráva, že krokoměr v pondělí dovezou, tak to je paráda. Jo a skoro týden se drží moje váha pod 75kg, z toho mám taky radost, dneska ukázala 74, 6kg.

Švestkové pavézky

26. února 2016 v 18:24 | pihovatá vopice |  O VAŘENÍ
Pořád jsem si říkala, že bych měla chuť na povidla a že je potřeba povidla dodělat, aby se nezkazila, protože jsou domácí, bez konzervantů a navíc manžel včera koupil bagetu a na ní mu spadl karton s mlékem.

Bageta se rozplácla, napřed jsem si myslela, že bude tedy na strouhanku a pak vzniklo tohle mlsání, které jsem kdysi dávno dělávala, když doma nic nebylo a honila mě mlsná.

8 žemlí, švestková povidla, 2 vejce, trochu mléka, 3 lžíce vody, tuk na smažení, trochu strouhanky

Žemle nakrájíme na plátky, potřeme je švestkovými povidly a vždy dva plátky spojíme - slepíme. Pokapeme je mlékem, a namáčíme ve vejcích rozšlehaných s trochou vody a ve strouhané housce. Prudce usmažíme na tuku a podáváme je jako chřupavý moučník, nebo k čaji.

Takhle je to ve staré kuchařce Vaříme vtipně od autorek Jozy Břízové a Maryny Klimentové. Já jsem místo vody přidala do rozšlehaných vajec trochu mléka a pak jsem si nebyla jistá jestli se ta trocha strouhanky má přimíchat do rozšlehaných vajec a nebo se mají plátky napřed smočit ve vejcích a potom obalit ve strouhance.
Udělala jsem tedy druhou variantu, napřed opatlat ve vejcích a potom šups do strouhanky.

Docela jsme si pochutnali, ale teď mám výčitky, protože to byla přímo kalorická bomba.

Čemeřice - květina čarodějnic

26. února 2016 v 7:42 | pihovatá vopice |  FOTOALBUM
Čemeřice - květina čarodějnic, no nevím jestli jsem zrovna čarodějnice, spíš myslím, že ne, ale čemeřici jsem si oblíbila, i když je jedovatá. Ona je spousta hezkých kytiček jedovatá a zvířátka to myslím bezpečně poznají a takovým rostlinám se vyhýbají.


Možná se mi podaří dneska vyfotit i krokusy, tedy pokud ten ranní mráz kolem -5°C přežily.

Špagety s tofu a pórkem

25. února 2016 v 13:08 | pihovatá vopice |  O VAŘENÍ
350g špaget, 500g očištěného pórku, 50g rostlinného másla, 30g pšeničné mouky hladké, 100g tofu - my jsme použili chilli tofu, 1 lžička sekané petrželové natě, sůl, a koření - v našem případě to byla sojová omáčka a chilli koření

Špagety uvaříme podle návodu na obalu. Z pórku odřízneme tmavší část a dáme stranou. Světlé části pórku nakrájíme na kolečka, na sítu propláchneme pod tekoucí vodou, necháme okapat a dusíme na másle asi 15 minut.

Zaprášíme moukou, necháme chvíli propařit, promícháme a dusíme ještě asi 10 minut.
Tmavé části pórku nakrájíme na použky a krátce spaříme horkou vodou. Tofu nakrájíme na nudličky a spolu s tmavými proužky pórku a dušeným pórkem vmícháme do připravených špaget.
Dochutíme solí, mírně prohřejeme a podáváme sypané sekanou petrželovou natí.

Inspiraci jsem našla v kuchařce Nudle špagety & spol.

Včerejšek už byl lepší

25. února 2016 v 6:15 | pihovatá vopice |  DENÍČEK
Včerejšek byl mnohem lepší a zase s náznakem jara. Ráno nebylo po sněhu už ani památky, nebo vlastně bylo, ale jen za domem, kde je pořád stín.

Sluníčko se činilo, a já přes okno cítila, jak mě krásně hřeje zrovna do bolavého zablokovaného krku a ramene.

Bylo to velice příjemné a je to zvláštní, že jsem skoro okamžitě pocítila úlevu od bolesti, zároveň obrovský příval energie a nálada se taky mírně zlepšila.

Když jsem šla dopoledne zalít kytičky, všimla jsem si krásného květu, byl pokroucený, schovaný mezi listy a tak jsem mu trošku pomáhala, aby se vyrovnal a musím přiznat, že mě to v tu chvíli hodně dojalo. Jedná se o kalu s názvem zantedeschia aethipica green goddes.

Mám kalu několik let a tohle je úplně první květ. Předloni jsem jí dokonce hodila na kompost, když muž nadával, co to pěstuju za divné lupeny, které se jen rozrůstají a ani nejsou podle něj hezké, a ona přežila v kompostéru mírnou zimu a zjara vyrašilo pár malých lístečků. V tu chvíli mi teprve došlo, jak jsem byla pitomá, a rostlinku jsem vyhrabala a zasadila znovu do květináče.

Minulé jaro, léto a podzim strávila kala venku, aby se zrekreovala, zkrátka aby narostla a dala se do hromady, protože přeežilo v tom kompostéru jen několik maličkých oddenků.

Nevím jestli jí pomohl ten šok, ale jak je vidět, první květ je krásný. Začala jsem s mírným přihnojováním a kdykoliv kolem kaly projdu tak se jí omluvím za svou krutost.